Pimedal ja külmal talveajal vajab meie organismi kaitsev immuunsüsteem lisatuge ja erilist tähelepanu. Lisaks viirushaigustest hoidumisele on oluline mõelda ka sellele, kuidas kaitsta end organismile kahjulike bakterite eest ning tugevdada nendega võitlevaid häid baktereid meie soolestikus.
Valio läbiviidud Gefiluse uuring näitas, et vaid iga kümnes inimene valib teadlikult toidulauale selliseid toiduaineid, mis aitavad neil tulla toime tervist ohustavate bakterite, viiruste ja muude mikroorganismidega. Samuti tuli välja, et inimesed suhtuvad bakteritesse üpris muretult – vaid 6% küsitletuist nentis, et mõtleb sageli tervist ohustavate bakterite peale ja üle poole vastanutest ei tee neist väljagi.
Valio turundusdirektori Krista Kalbini sõnul on kahjulikest bakteritest hoidumisel võtmeroll teadlikul toitumisel ja immuunsüsteemi tuleks lisaks turgutada ka soolestikule kasulike probiootikumidega. „Soolestikus pesitseb suurel hulgal baktereid, mis on inimese immuunsüsteemi toimimiseks hädavajalikud. Nende tervist tasub tugevdada eriti talvisel hooajal, kui levib ka palju haigusi,“ ütles Kalbin.
Kalbini sõnul tuleks süüa funktsionaalseid ja väärtuslikke toiduaineid, sest oma toidulaua rikastamine on kõige lihtsam ja loomulikum viis enda ja oma pere tervise kaitsmiseks. Näiteks Valio Gefilus sarja jogurtid ja keefirid sisaldavad maailma enimuuritud piimhappebakterit Lactobacillus rhamnosus GG, mille tugev kaitsemehhanism aitab hoida soolestiku tasakaalu paigas ning seeläbi võib paraneda enesetunne ja tervis. Organismile kahjulike bakteritega võitlevad ka mitmesugused fermenteeritud toiduained nagu näiteks hapukapsas, keefir ja üha enam populaarsust koguv koreapärane vürtsikas hapendatud salat kimchi.
„Tervist toetavaid piimhappebaktereid sisaldavad toiduained aitavad võidelda organismile kahjulike bakteritega, millega puutume kokku nii kodus, tööl kui ka avalikus ruumis“ nentis Kalbin. Valio Gefiluse uuring näitas ka, et enamus inimesi kasutab kahjulike bakterite vastu võitlemiseks vaid kõige elementaarsemaid abinõusid – nad pesevad käsi pärast kindlaid toiminguid, hoiavad kodu normaalses korras ja püüavad toituda tervislikult. Umbes kolmandik vastanutest peab oluliseks puu- ja juurviljade pesu enne söömist ning samuti kolmandik inimestest ütles, et peseb oma käsi väga tihti ja põhjalikult.
Kalbini sõnul on seesugune tulemus ootuspärane, sest enamikele inimestele tunduvad tegevused, millega ennast bakterite vastu kaitsta, tüütud ja aeganõudvad. „Kiire käteloputuse asemel pikad ja põhjalikud seebitamised, puuviljade pesemine tulise veega, teadlikumalt valitud kodukemikaalid ja põhjalikumad koristuspäevad on tegevused, millega ei pruugi olla kuigi lihtne harjuda. Oma organismi tervise ja elukeskkonna puhtuse nimel on see aga vajalik,“ ütles Kalbin.