Laeva tehas tähistab kahekümne aasta möödumist meierei käivitamisest

15.10.2015

Tallinn-Tartu maantee ääres liiklejatele tuttavaks saanud Laeva sinivalge piimatoodete tehas tähistab sel sügisel kahekümne aasta möödumist tegevuse alustamisest. Juubeli puhul saab eripakendi ka tehase esimene toode – Alma joogipiim.

Valio Laeva tehase tänase juhataja, 19 aastat Laeva meiereis töötanud Andrus Mölderi sõnul valmistas 1995. aasta sügisel Laeva katsesovhoosi juurviljahoidla peale ehitatud tehas algul kõigest nelja toodet: 25% hapukoort, rõõska koort, keefiri ja piima. „Piima varumist alustati tegelikult pea aasta varem – Laeva tehast käivitanud meeskond kogus piirkonna farmeritelt toorpiima, analüüsis selle kvaliteeti ja aitas farmidel teha investeeringuid piima kvaliteedi tõstmiseks. Juba siis oli meil kindel teadmine, et edu pälvimiseks tuleb saavutada ennekõike kvaliteediliidri positsioon,“ rääkis Mölder.

Tehasejuhi sõnul on varutava toorpiima maht kahekümne aastaga kümnekordistunud ning tehase enda hoone pindala algusaastatega võrreldes viiekordistunud. „Meie edu võti on seisnenud selles, et me pole kunagi jäänud käed rüpes töö vilju nautima – iga suure investeeringuprojekti lõppedes tegeleme juba järgmise ettevalmistamisega. Eesti toidutööstuse ajaloo kõige suurematest kriisidest on Laeva tehas väljunud just õigel ajal tehtud suurinvesteeringute toel,“ tõdes Mölder.

Ettevalmistused piimamonopolist sõltumatu meierei asutamiseks Tartumaale algasid juba 1990. aastal, kui leiti koostööpartner Soomes Tamperes tegutseva piimatööstuse Maito-Pirkka näol, kellega asuti otsima tehasele sobivat asukohta ning seadmeid. 1992. aastal asutati Eesti-Soome ühisettevõte Tapila AS, kellest sai Laeva meierei esimene operaator. Aasta hiljem osteti Laeva katsesovhoosilt vana kartuliladu ning alustati koostööd Soome Valio OY-ga seadmete ostmiseks ja tehase väljaehitamiseks.

Tehase pidulik avamine toimus 1995. aasta 1. septembril ning aasta hiljem võttis meierei oma kvaliteetsete toodete müümisel kasutusele legendaarse Alma kaubamärgi, mille omanäolised piimalained ja oranž liblikas ehivad täna ka Laeva meiereihoonet.

Valio Eesti tegevdirektori Maido Solovjovi sõnul on Laeva tehase käekäik sõltunud paljuski sealsete töötajate pühendumusest. „Tehase 230 töötajast on 9 olnud selle meeskonna liige juba 20 aastat ja 35 inimest on meiereis töötanud vähemalt 15 aastat. Igaüks neist on kõik need aastad teinud oma tööd südamega,“ kinnitas Solovjov. „Kindlasti poleks Valio Laeva tehase edu olnud mõeldav ilma  meid usaldavate tarbijate ning heade koostööpartneriteta – Laeva tehas ja Valio Eesti teevad juubeli puhul nende kõigi ees sügava tänukummarduse,“ sõnas Solovjov.